Majzik
Lionel
-
a magyar asztrofotós, III. helyezés felvétel az "Astronomy Photographer of the Year 2022" világversenyen
-
a tagja a Magyar Csillagászati Egyesületnek (MCSE)
-
a tagja, felügyelő és zsűri a Magyar Asztrofotósok Egyesületének (MAFE)
-
MCSE kiadásában Meteor című folyóirat digitális asztrofotózás rovatát iro.
-
a Budapesti Rózsakerti Demjén István Református Iskola tanára
korai
Tanulmányaimat a tápióbicskei Földváry Károly Általános Iskolában kezdtem, ahol 7. osztályos koromban a fizika és földrajz órák felkeltették érdeklődésemet a csillagos égbolt iránt. Egy binokulár és egy csillagászati szakkönyv, volt a háznál, mely elég volt a kezdő égboltfelfedezők útjának irányításához. Ha visszagondolok, ez az időszak alapozta meg bennem a komoly érdeklődést. A binokulárt lecseréltem egy szerény képességű 5 cm-es lencsés távcsőre, mellyel sikerült megfigyelnem a Jupiter holdjait. Még mielőtt elhagytam volna az általános iskolát, egy 10 cm-es lencsés távcsövet kaptam a szüleimtől, amivel már komoly megfigyeléseket végezhettem a napfoltokról, üstökösökről. Azokban az időkben már tagja voltam a Magyar Csillagászati Egyesületnek is.
Középiskolai tanulmányaimat Nagykátán végeztem. Akkoriban egy 20 cm-es Dobson távcsövet sikerült beszerezni. Ez tíz évig volt a fő műszerem. Számos üstököst és mélyég-objektumot figyeltem meg vele. Azokban az években, a Magyar Csillagászati Egyesület Tápiómenti Helyi Csoportjának vezetésében is részt vettem: több csillagászati előadást és távcsöves bemutatást szerveztünk a Tápió-vidék iskolái és művelődési házai számára.
2010-ben az érettségit követően, a jászberényi Szent István Egyetem Alkalmazott Bölcsészeti és Pedagógiai Kar tanító szakjára nyertem felvételt. Ez az időszak nem volt túl alkalmas a távcső aktív használatára, így szüneteltettem a csillagvadászatot. A hobbi megszakítását főként az befolyásolta, hogy mindig is szerettem volna megörökíteni azt, amit látok - bemutatni mindenki számára, hogy milyen lenyűgöző az univerzum - és sajnos erre nem volt lehetőségem.
Amikor 2014-ben befejeztem a főiskolai éveimet, tanítóként a budafok-tétényi Rózsakerti Demjén István Református Általános Iskolában kezdtem el dolgozni. A második tanévemben már sikerült elindítani a csillagászati szakkört. A szakkör hatására újra aktivizáltam magam és elővettem a porosodó távcsöveket.
évek
Szakmai
utazás
2016
2016 tavaszán megvásároltam az első komolyabb digitális fényképezőgépem, ami egy bridge típusú gép volt (Sony DSC-HX300), ezt pár hónappal később egy Nikon D3300-ra cseréltem, melyet már távcsőhöz is lehet csatlakoztatni és tud RAW fájlokat készíteni. A Dobson távcső nem volt alkalmas a fényképezésre, hiszen nem követi az égitestek látszólagos mozgását - bár néha próbálkoztam Nap és Hold felvételekkel. 2017 februárjában eladtam, majd rögtön vettem is helyette egy 15 cm-es Newton-típusú távcsövet, amit elektromos vezérlésű mechanikára rögzítettem. Ezzel megvalósult az egyik gyermekkori célom: az égi objektumok fotózása.
2017
2017 tavaszán elkészítettem az első asztrofotóim, amelyekkel egy spontán döntés után jelentkeztem a Greenwichi Királyi Obszervatórium által meghirdetett asztrofotós versenyre az újonc kategóriában. Nagy megtiszteltetés és öröm volt számomra, hogy az egyik képemet méltónak találták, hogy beválogassák a legjobbak közé és megtekinthető legyen a greenwichi csillagvizsgálóban. 2017-ben a csillagászati szakkörömet is érte egy nagy elismerés: egy harmadik osztályos tanulóm egy változócsillag fényességét becsülte meg hetekig. Az erről készült kutatás a 2017-es Kutató Gyermekek Tudományos Konferenciájának országos döntőjén az első helyezést érte el. A sikert a 2018-as KGYTK-án megismételtük egy páros napfoltmegfigyelési kutatómunkával - amelyről részletesen beszámolt az MCSE havilapja a Meteor is.
2018
2018-tól kezdődően számos helyen tartottam országszerte kiállításokat. 2018 nyarán elérkezett a szintlépés ideje is: megváltam a főbb műszereimtől, hogy jobb eszközöket vásárolhassak, ekkor egy komolyabb mechanikát és egy 20 cm-es használt tükrös távcsövet vásároltam. A meglévő eszközeimet kibővítettem egy Canon EOS 1300D fényképezőgéppel, amit átalakíttattam asztrofotózásra.
2019/2021
Tevékenységemmel többször is elnyertem Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő szakmai kuratóriumának, majd később a Miniszterelnökség - Családokért felelős tárca nélküli miniszter döntésének alapján a Nemzeti Tehetség Program által kiírt Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíjat. Ez az egyik legjelentősebb és komoly anyagi támogatással is járó korosztályos képzőművészeti elismerés Magyarországon. A támogatást 2019-ben javarészt egy 80/400 mm-es apokromatikus refraktor beszerzésére használtam fel, 2020 végén egy speciális monokróm kamerára, 2021-ben egy MILC fényképezőgépre, 2022-ben pedig különböző kiegészítőkre költöttem. Az új távcsővel 2020 áprilisában sikerült egy olyan felvételt készítenem, amit a NASA a nap képének (APOD - Astronomy Picture of the Day) választott. Ez az egyik legnagyobb megtiszteltetés, amit egy asztrofotós kaphat, mivel napi szinten több száz kép közül kell válogatni a szerkesztőknek és az amatőr asztrofotósok képei mellett, akár a Hubble-űrtávcső által készített fényképek is versenybe szállhatnak.
2022
Az elmúlt években számos szakmai elismerést szereztem, melyek közül a legnagyobb eredményemnek tartom, hogy a világ legrangosabb asztrofotós versenyén, az Astronomy Photographer of the Year 2022-es kiírásán kategóriám harmadik helyezését értem el, valamit ezen felül két képpel is szerepeltem a döntőben, melynek köszönhetően a 2022-es verseny legeredményesebb magyar asztrofotósa voltam. Kiemelkedő eredménynek tartom azt is, hogy 2022-ben a nagy múltra visszatekintő ASTROCAMERA nemzetközi asztrofotós versenyen harmadik helyezést értem el, illetve az amerikai rendezésű ASTRO2021 elnevezésű szintén nemzetközi versenyen kategóriagyőztesként szerepeltem. Megtiszteltetés volt az is, hogy a National Geographic Magyarország 2021 egyik leszebb asztrofotójának választotta a felvételem. Tápióbicskei lakosként különösen jó érzés, hogy helyi szinten is értékelik a munkám. 2020-ban a község jó hírnevének öregbítéséért polgármesteri elismerésben részesültem.